Přihlašovací jméno:
Přihlašovací heslo:
Zapomenuté heslo|Registrovat se
Informace a objednávky+420776862626
0
0 Kčobjednat
  1. Hlavní stránka
  2. Historie peněženek

Historie peněženek

                 Peněženku má dnes snad každý. Je to jedna z věcí, kterou máme všichni vždycky při sobě. Nosíme v ní nejen peníze, ale mnohdy i platební karty a doklady. Dnes je peněženka pro každého člověka samozřejmostí, ale jak fungovaly peněženky v minulosti a co se v nich nosilo?

                 Ve starověku, kdy existovaly pouze kovové peníze, se pro přenos peněž používaly malé váčky, jinak zvané také měšce. Větší množství peněž se potom přenášelo v truhlách. Měšce se vyráběly z odolných a hlavně dostupných materiálů. Dbalo se především na to, aby se neprotrhly. Tyto peněženky byly velmi potřebné – používali je především lidé, kteří mířili na trhy, protože svá potřebovali platidla někde uschovat.

                 Ve středověku se však občas platilo i mincemi z drahých kovů, a tak bylo potřeba mít odolnější peněženky. Začaly se tedy vyrábět měšce z kůže, které opět plnily funkci peněženek. Nejen kupci si však potřebovali schovat někam peníze. Žebráci, kteří obvykle žádné měšce neměli, si schovávali vyžebrané peníze do malých kapsiček, které se dnes také dají považovat za předchůdce peněženek.

 Teprve až při vzniku papírových bankovek vznikla potřeba vytvořit něco, kde se budou moci peníze uchovávat a přenášet tak, aby se nepoškodily. Začaly se tedy vyrábět pouzdra, která by papírové peníze uchovala.

První moderní peněženka vznikla v 17. století v Americe. Peněženky byly vyráběny z kůže, především pak z hovězí či koňské. Tyto peněženky postupně putovaly celým světem. Francie byla první evropskou zemí, kde se tato peněženka vyskytla. Do této země doputovala v 18. století. Její rozmach bývá často spojován s francouzskou revolucí.

               Dnešní peněženky odpovídají nejenom praktickým požadavkům, ale také módním. Peněženky nejsou mnohdy používány jenom jako kapsa pro uskladnění peněž a dokladů, ale také velmi často jako módní doplněk.